Planespotting
Co je to Planespotting a kdo je Planespotter? Paleta lidských koníčků je opravdu velmi pestrá. Někdo tak má v oblibě sportování, jiný zase kulturu a další fotografování. A nemusí být řeč pouze o fotografování památek či přírody. Jsou totiž lidé, kteří za nejkrásnější a nejfotogeničtější objekt považují docela obyčejné letadlo!
Přímý přenos online z Letiště Praha Ruzyně zde →
Rozhodně se nejedná o několik málo nadšenců. Tato záliba je natolik populární, že má dokonce oficiální název planespotting, neboli česky „letecký spotting“. V tomto článku se o něm dozvíte několik informací.
Obsah
Disciplína stará jako letectví samo
Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, historie planespottingu je stará jako letectví samo. Tyto majestátní stroje totiž poutají lidskou pozornost už od nepaměti a zvěčnit je na fotografický papír bylo cílem mnoha nadšenců. Vlastně díky „planespotterům“ své doby, můžeme obdivovat i historické fotografie z prvopočátků letectví.
Několik základních informací
Nejprve se pokusím daný termín vysvětlit všem, kteří nevládnou anglickým jazykem. Slovíčko plane je jasné – vychází ze slova airplane, neboli letadlo. Slovo spot by se dalo volně přeložit jako pozorovat, pátrat, sledovat. Planespotter je tak jednoduše osoba, jehož zálibou je vyhlížení a fotografování letadel.
Samozřejmě tím není myšleno letadlo jako statický objekt. Čím více totiž fotografie dokáže postihnout dynamiku momentu, tím lépe. Oblíbené jsou tak zejména fotografie při vzletu či při přistání. Také platí, že planespotteři mají obvykle fotografické vybavení v ceně několika desítek tisíc korun!
Planespotteři jsou všude
Můžete se podívat do okolí jakéhokoliv letiště a můžete si být jistí, že v zde vždy nějaké planespottery najdete. Obvykle zaujímají co nejpříhodnější místa, poblíž ranvejí a ideálně na vyvýšených místech, odkud mají nejlepší podmínky pro nejlepší fotografické „úlovky“.
Na internetu se též dokonce sdružují a zakládají různá fóra a kluby, ve kterých si navzájem radí, odkud pořídí nejkrásnější fotografie, případně kdy se má objevit nějaké zajímavé letadlo.
Nejoblíbenější místo v ČR? Ruzyně!
V prostředí České republiky je samozřejmě pro planespottery nejoblíbenějším místem pražské letiště Ruzyně, kde se nachází téměř dvacítka různých lokalit, odkud můžete letadla fotografovat.
Samotná správa letiště je k těmto lidem více než vstřícná a tak některé lokality sama vytvořila či pozorování co nejvíce zjednodušila. Konkrétně se jedná například o otvory v ostnatých plotech, kterými snadno prostrčíte objektiv fotoaparátu či dokonce uměle vytvořené vyvýšeniny u areálu letiště.
Pozor na zahraničí
Planespotteři se však málokdy spokojí s domácím prostředím. Pokud někdy vyrazí do zahraničí, můžete si být jistí tím, že část svého volného času věnují svému koníčku. Pokud je toto i váš případ, dejte si pozor, zdali je fotografování v blízkosti letiště v dané zemi legální.
Můžete se totiž dostat do zbytečných problémů. Samozřejmě platí, že vojenská letiště jsou passé téměř všude na světě.
Maho beach
Komunita planespotterů má i svůj svatý grál, který má podobu nejznámější a nejpopulárnější destinace, kde máte přistávající letadla téměř na dosah ruky. Je jím proslulá pláž Maho beach na karibském ostrově St. Maarten, která se nachází v bezprostřední blízkosti runwaye zdejšího letiště.
Na něm přistávají i kolosy v podobě Boeingu 747 a je opravdovým zážitkem, když vám tento gigant prolétne jen několik metrů nad hlavou.
Řecké obdoby
Jestliže je pro vás Karibik nedosažitelným místem, nemusíte věšet hlavu. Například v nedalekém Řecku se nachází několik podobných míst, i když na tak velká letadla, jako v případě Maho beach, zde nenarazíte. Řeč je například o letištích na Korfu či Skiathosu, kde vám letadla budou taktéž svištět pouze několik metrů nad hlavou.
Pohádková vyhlídka v Curychu
Jestliže letadla obdivujete raději z větší dálky a nedělá vám příliš dobře, když vám přistávající stroje míří rovnou na hlavu, doporučím vám další oblíbenou lokalitu, která je považována za jednu z nejkrásnějších svého druhu na celém světě.
Jde o unikátní vyhlídku na letišti ve švýcarském Curychu, odkud máte veškerý provoz na letišti jako na dlani. Ne nadarmo se říká, že toto letiště se o planespottery stará nejlépe na celém světě!
Planespotting z pohodlí domova
Poslední tip je pro všechny, kteří nemají příliš času nazbyt anebo chtějí letadla sledovat co nejvíce pohodlně. Řeč je o unikátní webové kameře, kterou provozuje internetový portál Slow Tv a která sleduje nepřetržitě provoz na pražském letišti.
Aby toho nebylo málo, video je doplňováno o relevantní informace o letadlech, přičemž veškerý provoz můžete sledovat též na mapě unikátní aplikace Flightradar24.com.
Pozorování letadel přímo u Letiště Praha
Ke sledování zbudovalo Letiště Praha pro planespottery dva velké vyhlídkové vyvýšené valy (první je u obce Kneževes a druhý u obce Hostivice se jmenuje Mulda). Kromě toho je na mnoha místech oplocení v plotu vyznačená „díra“ na objektivy fotoaparátů. Poslední vymožeností pro planespotting jsou dvě vyhlídkové terasy v letištních terminálech kde jsou kromě dalekohledů i informační tabule o letadlech.
Z vlastní zkušenosti mohu také doporučit pozorování letadel u kruhového objezdu vedle parkoviště GOParking nebo z pohodlí nově otevřeného Outletu, kde si můžete dát kávu a z křesílka sledovat přistávající letadla. V případě, že se používá vedlejší vzletová a přistávací dráha lze sledovat přistávání letadel i z parkoviště na obchodním domu Šestka.
Napsat komentář