Nejlepší letecké společnosti a letiště
Které letecké společnosti jsou nejlépe hodnocené v roce 2023? Bývaly doby, kdy cestováním letadlem bylo jako jít do divadla, nebo do luxusní restaurace – velmi speciální až výjimečná událost, cestující oblečení do svých nejlepších šatů a na palubě vybrané pokrmy a nápoje. Celkem zásadní kontrast s dnešní podobou letecké dopravy, že?
Živý online přenos z Letiště Praha →
Hodnocení letišť • Nejluxusnější aerolinka • Nejlepší letiště • Nejlepší v 2023
Obsah
Vývoj leteckých společností
Létání se dávno stalo běžnou součástí našich životů, masovou a stresující záležitostí. Zejména letní měsíce jsou obvykle pekelné. Nekonečná čekání na odbavení, dlouhé minuty a hodiny strávené při bezpečnostních kontrolách, poté let ve stísněných prostorách s desítkami až stovkami dalších cestujících. O nějaké noblese lze již těžko mluvit, totéž o tom, že by si cestující brali lepší šaty – zejména na charterových letech je možné se setkat s plážovými kreacemi od pestrých košil až po polonahá zpocená těla.
A servis nápojů a kdysi vyhlášených palubních lahůdek? Zejména na krátké lety je dnes standardem, že servis občerstvení je buď minimální či žádný, nebo se jedná o (mnohdy značně) zpoplatněnou službu. Pro krátké spoje se létání stalo opravdu pouhou přepravou z bodu A do bodu B. Nejkratší doba letu, nejlepší čas přistání a nejnižší cena rozhoduje.
Snížení komfort na palubě = nižší cena?
U delších letů tomu ale dodnes bývá jinak – stále ještě je dost velká část cestujících, kteří jsou ochotni si za komfort a lepší služby připlatit a letecké společnosti jsou ochotny těmto požadavkům naslouchat. Rozdílná úroveň služeb může být doposud rozhodujícím faktorem, proč cestující volí konkrétní společnost. Jistě, ne každý má dostatek peněz na let první třídou (v soukromých „kajutách“, kterými se pyšní například společnosti Emirates, či Singapore Airlines), ale ne každý se na mnohahodinovém letu smíří s příplatky třeba i obyčejnou za deku a polštář, o občerstvení ani nemluvě. To je praxe běžná na tzv. „hladoletech“, tedy letech s minimálním až žádným komfortem, ale za relativně nízké ceny.
Let je nutné prostě přetrpět a přežít a ušetřené peníze je možné utratit lepším způsobem. Vždy ale existuje samozřejmě možnost volby. Jak ve výběru aerolinií, tak i letišť, přes která příslušné spoje létají – každé zboží má zkrátka svého kupce. Někdo i na dálkových letech považuje let za pouhý přesun, někdo si chce i samotnou cestu užít a volí společnost s lepším servisem a úrovní klientských služeb.
Hodnocení letišť
Pro mnohé je důležité i letiště, kde bude probíhat případné mezipřistání – a to ve smyslu preference („rád bych letěl přes Dubaj“), nebo naopak snaze se některým letištím vyhnout („pokud to letí přes Paříž, radši budu doma“). A právě pro klienty, kteří chtějí relevantní informace o úrovni aerolinií a letišť, existují různá srovnání, žebříčky a letecká fóra.
Nejluxusnější letecká společnost
Elity mezi aeroliniemi
Neoficiálními „Oskary na leteckém nebi“ je zcela jistě pořadí vyhlašované portálem Skytrax. Ten každoročně vyhlašuje vítěze v kategorii nejlepší letecká společnost, nejlepší regionální aerolinie, nejlepší produkt v obchodní třídě, nejlepší letiště a dalších. Stejně tak hodnotí počtem hvězd (v rozsahu 1-5) celkovou úroveň letecké společnosti.
Zatímco dvouhvězdičkových a tříhvězdičkových aerolinek je spousta, čtyř hvězd dosahuje pouze pár leteckých společností a pět hvězd již označuje velmi úzkou leteckou elitu. Není zcela překvapivé, že mezi nejlepšími leteckými společnostmi světa se již dlouho pravidelně umisťují téměř výhradně aerolinie z Asie a Blízkého východu.
Nejlepší letiště světa
Totéž vlastně platí i o většině nejlepších letišť, byť na tomto poli není situace až tak výrazná. V tomto směru je jednoznačně vidět posun na evropském a americkém nebi – zatímco na východě se ještě cení kvalitní servis a klienti jsou ochotní za něj zaplatit, velká konkurence v Evropě a v USA znamená zásadní tlak na konkurenceschopnost a nízké ceny, které naopak znamenají minimální komfort. Totéž se vlastně týká i leteckého parku (na východě obvykle ultramoderní nové stroje, na západě spíše starší letadla, jež jsou již splacená a generují zisk).
Podobně je tomu i v otázce vybavení letišť – například stárnoucí letiště Charlese de Gaulla v Paříži s minimálním komfortem může těžko konkurovat nádherným a velkoryse pojatým letištím asijským, za mnohé jmenujme především letiště Changi v Singapuru, či Incheon v Seoulu. Jistě, tento popis je poněkud zjednodušený, ale vyjadřuje určitý obecný trend v letecké přepravě.
Ať už tedy patříte ke skupině cestujících preferujících lety za nízké ceny, nebo naopak k milovníkům luxusu, žebříček Skytrax vám budiž dobrým pomocníkem při výběru ideální letecké společnosti pro vaši cestu!
Nejlepší letecké společnosti za rok 2023
- nejlepší letecká společnost světa: Qatar Airways
- nejlepší letecká společnost světa: Singapore Airlines
- nejlepší letecká společnost světa: All Nippon Airways
- nejlepší letecká společnost světa: Cathay Pacific Airways
- nejlepší letecká společnost světa: Emirates
- nejlepší letecká společnost světa: EVA Air
- nejlepší letecká společnost světa: Hainan Airlines
- nejlepší letecká společnost světa: Lufthansa
- nejlepší letecká společnost světa: Thai Airways
Žebříček nejlepších leteckých společností (rok 2022)
- Nejlepší letecká společnost na světě: Singapore Airlines
- 2. nejlepší letecká společnost na světě: Qatar Airways
- 3. nejlepší letecká společnost na světě: All Nippon Airways
- 4. nejlepší letecká společnost na světě: Emirates
- 5. nejlepší letecká společnost na světě: EVA Air
- 6. nejlepší letecká společnost na světě: Cathay Pacific
- 7. nejlepší letecká společnost na světě: Lufthansa
- 8. nejlepší letecká společnost na světě: Hainan Airlines
- 9. nejlepší letecká společnost na světě: Garuda Indonesia
- 10. nejlepší letecká společnost na světě: Thai Airways
Článek o leteckých společnostech napsal znalec letectví Lubomír V.
Napsat komentář