Letecké muzeum Mladá Boleslav
Město Mladá Boleslav je do srdcí všech Čechů zapsáno jako město aut. A přitom jen málokdo tuší, že toto město je z historického hlediska důležité i pro letectví. V roce 1912 se tu totiž do oblak vznesl se svým vlastnoručně vyrobeným jednoplošníkem konstruktér a letec Metoděj Vlach. A právě po něm je pojmenované zdejší muzeum, o kterém se dočtete v následujících řádcích.
Obsah
Zbrusu nové muzeum
Letecké muzeum Metoděje Vlacha vzniklo teprve nedávno, a to v roce 2014, přičemž úspěšně navazuje na činnost Nadačního fondu MV, který založilo město Mladá Boleslav. Muzeum je tak na opravdu velmi vysoké úrovni a zdejší exponáty se mohou pochlubit neobvyklou zachovalostí.
Jeho hlavním posláním je ukázat návštěvníkům historii letectví nejenom z prostředí Československa, přičemž klade důraz na praktické ukázky toho, jak letadla dříve létala.
Letadla 1. poloviny 20. století
A na co že se můžete přesně těšit? Muzeum disponuje celkem deseti historickými replikami letadel a taktéž přibližně třiceti exponáty, které muzeu darovaly Národní technické muzeum v Praze a Letecké muzeum Kbely, společně s několika soukromými vlastníky.
Samotné expozice letadel jsou rozděleny na „statická letadla“, „rozestavěná letadla“ a „létající letadla“, přičemž se setkáte převážně se stroji z první poloviny 20. století.
Zalétáte si i na trenažeru
Všechny nádherné stroje pak doplňuje řada samotných leteckých motorů, leteckých kombinéz, listin a dokumentů a dalších artefaktů, které doplňují a připomínají historii české aviatiky. Muzeum navíc disponuje speciálním leteckým trenažerem, na kterém si můžete vyzkoušet let nad Prahou v historickém stroji, a to zcela bez rizika.
Budova ve tvaru neviditelného letounu
Naprostým unikátem je i samotná budova muzea, kterou navrhl architekt Michal Hlaváček. Ten se nechal inspirovat proslulým „neviditelným“ letounem Lockheed F-117 Nighthawk, jehož křivky zakomponoval přímo do budovy, kterou tvoří i jednotlivé hangáry. Muzeum je totiž v bezprostřední blízkosti mladoboleslavského letiště.
Navštivte též leteckou kantýnu
Velice sympatická je i zdejší letecká kantýna, která disponuje nádhernou terasou s orientací na přistávací dráhu. Při velmi chutném občerstvení tak můžete obdivovat přistávající či startující letadla a nasát tak neopakovatelnou atmosféru.
Jak do muzea
Jak již bylo řečeno, muzeum naleznete přímo u mladoboleslavského letiště. Pokud cestujete vlastním automobilem, zadejte do své navigace adresu Regnerova, Mladá Boleslav. Budovu uvidíte již zdálky a nemůžete ji minout. Přímo před ní se nachází veliké parkoviště.
V případě, že cestujete mladoboleslavskou MHD, použijte autobusovou linku č. 40, která vás doveze přímo před muzeum. Stačí vystoupit na příznačně nazvané zastávce Letecké muzeum. Návštěvu můžete spojit též s cyklovýletem – muzeum je totiž součástí cyklostezky Greenway Jizera.
Otevírací doba
Protože veškeré exponáty naleznete uvnitř budovy, je muzeum v provozu po celý rok, a to od pondělí do neděle, včetně svátků. Jedinou výjimku tvoří období od 23. 12. do 3. 1., kdy je zcela zavřeno. Otevřeno je od 09:00 do 17:00, přičemž za plné vstupné zaplatíte rovných 100 Kč.
Děti od 6 let a senioři zaplatí polovinu a děti mladší 6 let mají vstup zcela zdarma. Rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti vyjde na 200 Kč. Možné jsou i skupinové prohlídky – ty zarezervujete předem na tel. 326 211 080, případně přes email info@lmmv.cz.
Napsat komentář