Letiště Ovda
Izraelské letiště Ovda se nachází de facto uprostřed Negevské pouště a je využíváno primárně nízkonákladovými společnostmi, které sem míří z Evropy. Drtivá většina cestujících míří do cca 60 kilometrů vzdáleného rudomořského letoviska Eilat, avšak letiště můžete využít též jako velmi levnou vstupní bránu do Izraele.
Letiště není nikterak rušné – navíc se jedná de facto o vojenskou základnu. Ročně se tu odbaví přibližně 200 tisíc pasažérů.
V blízké době by se mohl zdejší provoz a též provoz z letiště přímo v Eilatu částečně přesunout na nově postavené Ramonovo letiště, vzdálené od Eilatu zhruba 18 kilometrů.
- Celý název: Letiště Ovda
- Kód IATA: VDA
- Vzdálenost z Prahy: 2 830 kilometrů
- Přibližná doba přímého letu: 3 hodiny a 50 minut
- Provoz: dle aktuálního letového řádu
- Wifi – není k dispozici
Obsah
Terminály
Zdejší terminál patří mezi opravdu miniaturní a co nejvíce účelně zařízené letištní budovy, na jaké můžete při svých cestách narazit. Hned po příletu se připravte na tradiční vstupní pohovor s imigračním pracovníkem. Pokud současně přistanou dvě letadla, může se fronta na tento pohovor protáhnout i na několik desítek minut!
Je celkem k podivu, že i v takto malinkatém terminálu se nachází malý duty free shop a též snack bar. Wifi bohužel není k dispozici. Letiště nemá pevně stanovenou otevírací dobu – ta je určena podle letového řádu. Rozhodně zde nelze přenocovat!
Spojení s ČR
Přímé letecké spojení mezi letištěm Ovda a Prahou zajišťuje irská nízkonákladová společnost Ryanair. Ačkoliv se jedná o jednu z nejdelších linek, kterou s touto aerolinkou můžete z Prahy absolvovat, jsou ceny relativně příznivé. Běžně tak můžete zpáteční letenky zakoupit za cenu okolo 2.500 Kč, v akcích však ještě citelně levněji.
Není tak výjimkou, že ceny mohou spadnout i pod magickou tisícikorunu! Nutno podotknout, že linka je v provozu pouze přes zimní sezónu, tzn. od konce října do konce března. Doba letu činí necelé 4 hodiny.
Pro moravské cestovatele možná přijde vhod obdobná linka z Bratislavy.
Doprava z letiště – veřejná doprava
Jak již bylo řečeno – letiště leží přímo uprostřed holé pouště. Je tak příjemné, že největší izraelská autobusová společnost Egged sem zajišťuje pravidelné autobusové spojení, které je vázáno přímo na letový řád. Jízdní řády tak nemusíte nijak řešit.
Od letiště směrem do Eilatu tak autobus odjíždí 45 minut po příletu, naopak z Eilatu odjíždí na letiště 3 a půl hodiny před plánovaným odletem. Lístek stojí 21,50 šekelů (cca 130 Kč) a zakoupíte ho rovnou u řidiče. Cesta autobusu zabere necelou hodinu.
Autobusy do Jeruzalema
Variantou pro dopravu je využití soukromého dopravce Eilat Shuttle, který na letiště vypravuje minibusy. Příjemné je, že vás doveze přímo na určenou adresu. Rezervaci je nutné provést předem na internetu, přičemž za cestu do Eilatu zaplatíte od 8 USD (cca 180 Kč).
Jestliže míříte na sever do Tel Avivu nebo Jeruzaléma, připravte se na dlouhou cestu. Opět můžete využít autobusů společnosti Egged. Jejich zastávka se však nenachází přímo u letiště – to budete muset opustit a jít pěšky cca 1 kilometr na křižovatku se silnicí č. 12.
Zde zahněte doprava a na zdejší zastávce vyčkejte na autobus č. 392, který vás za 42,50 šekelů (cca 260 Kč) během 3 a půl hodin doveze do města Beer Sheva. Na zdejším autobusovém nádraží se pak snadno dostanete řadou autobusů buď do Tel Avivu či Jeruzaléma (ale samozřejmě i do dalších izraelských měst).
Doprava z letiště – taxi
Pokud chcete pro cestu z/na letiště využít raději klasického taxi, není problém. Je však nutné si uvědomit, že Izrael je považován za nejdražší asijskou zemi, takže si za cestu připlatíte. Běžná cena za tuto trasu se pohybuje okolo 270 šekelů, což je v přepočtu 1.660 Kč.
Autopůjčovny na letišti
Jestliže máte v plánu zapůjčit si přímo na letišti vlastní automobil, zřejmě vás zklamu. V celém areálu se totiž nenachází jediná autopůjčovna. Jedinou možností je dopravit se do Eilatu a zapůjčit si automobil až zde.
Napsat komentář