Letecký provoz nad Evropou + letové trasy
Přitahuje Vás sledování leteckého provozu nad Evropou? Pokaždé, když letím letadlem, fascinovaně se dívám na zem a sleduji, jak organizovaně vypadá probíhající doprava po dálnicích či silnicích. Zejména dálnice vypadají jako nekonečně dlouhý, živý had.
Přímý přenos z letiště online ⇒
Možná vás tento pohled fascinuje taktéž, což ještě více umocňuje pocit osamělosti tak vysoko v oblacích. A přitom na nebi tou dobou panuje taktéž čilý provoz, který je organizován s ještě větší precizností, než ten na zemi. Nevěříte? Pak čtěte dál následující řádky.
Obsah
Hustý provoz na nebi
Doba se neustále mění a pokrok jde dopředu mílovými kroky – toto platí i u letecké dopravy. Dříve tak lidé létali maximálně jednou za několik let na dovolenou, dnes není problém vyrazit několikrát do roka na prodloužený víkend na druhou stranu Evropy, kam by vám cesta po zemi trvala několik dní.
Není tak divu, že je nebe nad námi čím dál tím více zaplněné. To znamená jediné – větší práce a zodpovědnost pro řídící letového provozu.
Ani letadla nelétají přímo
Možná byste si řekli – u letectví je doprava jednoduchá. Na nebi žádné klikaté silnice nejsou, takže stačí na mapě označit cílové letiště a pomocí přímky k němu letadlo jednoduše doletí. Takto snadno a jednoduše ovšem letecká doprava nefunguje, takže i letadla se musí ve vzduchu držet v přesně vymezených koridorech, které tak trochu připomínají pozemské silnice.
Rozdělení vzdušného prostoru
Obecně si nebe (odborně vzdušný prostor) můžeme rozdělit na dvě základní roviny, a to horizontální a vertikální. Vertikální neboli výšková rovina určuje, v jaké konkrétní výšce musí letadlo držet, případně zdali má klesat či stoupat v závislosti na tom, jestli je ve fázi odletu či příletu.
Letovou hladinu ovšem může měnit i v průběhu letu, a to právě kvůli okolnímu provozu, aby se zabránilo možným srážkám. Tyto pokyny piloti přijímají od řídících letového provozu.
Letové cesty
Aby na nebi nevznikl chaos, musí letadla dodržovat i horizontální rovinu, která je určena tzv. letovými cestami (někdy též koridory). Tyto cesty jsou přímky mezi vymezenými body, které můžou mít podobu tzv. letových majáků (zařízení, které vysílá radiový signál), případně tzv. FIXů.
FIX je jednoduše řečeno bod na mapě, který je zcela smyšlený a na zemi byste jeho reálnou podobu hledali marně. Letové majáky jsou naopak reálná zařízení, která byla pro navigaci letadel využívána zejména v minulosti, protože jiný orientační prvek jednoduše neexistoval.
Lety jsou kratší a rychlejší
Díky tomu, že se letadla nemusí držet pouze signálů reálných letových majáků, vznikly na nebi nové letecké cesty, které oproti těm starším skýtají mnohé výhody. Tou největší je dozajista zkrácení tras, díky kterým letadlo do svého cíle doletí dříve, ale i s úsporou paliva. Spokojený je tak jak cestující, tak dopravce.
Sledujte provoz online
Nejlépe si ovšem představu o letových trasách uděláte, když se na ně podíváte vlastníma očima. Že nevíte jak? Je to jednoduché. Díky unikátnímu nástroji Flightradar24.com můžete sledovat aktuální provoz nad Evropou (ale i zbytkem světa) z pohodlí svého domova. Dlouhá řada letadel vám tak dá hned tušit, kudy jednotlivé letové trasy vedou.